boru-isitma-boru-hatlariBoru hatlarında kullanılan elektrikli ısı takip sistemlerinin faydaları:

 • Hatlarda akışkan sürekli akış halindedir ve süreç çok daha hızlı ve verimli olur.
 • Akış hatlarında istemeyen ısı değişiklikleri olmayacağı için çok daha kaliteli ürün elde edilmektedir.
 • Isı değişikliklerinin boru tesisatında oluşturacağı hasarların önüne geçilmiş olur.
 • Çok hassas olan akış ölçüm cihazlarının ısı farklılıkları sonucunda hassasiyetlerini yitirmelerinin önüne geçilmiş olur ve cihazlardan daha doğru sonuçlar elde edilir.
 • Ülkemiz iklimi göz önüne alındığında kış aylarının çetin geçtiği pek çok bölgemiz bulunuyor. Sıcaklık derecelerindeki sert düşüş üretim ekipmanlarının sağlıklı koşullarda çalışmasında zorluklara neden olabiliyor. Örneğin borular içinden geçen sıvı veya gaz halindeki ögeler soğuk havanın etkisiyle özelliğini kaybedebiliyor yada donabiliyor. Bu durumu ortadan kaldırmak adına en iyi çözümlerden birisi boru ısıtma olarak ifade edilebilir.

  Boru ısıtma teknolojisi sayesinde üretim faaliyetlerinde herhangi bir aksamaya meydana gelmeden çalışmalarınıza kesintisiz olarak devam etme imkanına sahip olursunuz. Farklı boru tipleri boru içinden geçecek malzemenin özelliklerine göre tercih yelpazesini genişletse de boruların işlevini kaybetmemesi adına tüm mevsim şartlarının göz önünde bulundurulması gerekiyor. Üretim faaliyetlerinde meydana gelebilecek aksamalar üretimden dağıtıma kadar olan tüm aşamalarda aksamalara neden olabilir.

  Boru ısıtma yöntemi tercih edildiğinde uzun süre kullanım imkanı sunduğunu unutmamak gerekiyor. Kullandığınız tüm boru ısıtma ekipmanları uzun yıllar boyunca görevini aksamadan yerine getirmek için tasarlandı. Bu sayede sorunsuzluk prensibine bağlı olarak planlarınız aksamadan işleyecektir.

  Boru içinden geçen mamul malzemenin özelliğine göre her zaman ısıtılmış olması gerekebilir. Malzemenin akışkanlığını koruması için sürekli sıcak borulardan geçerek ilerlemesi kritik öneme sahiptir. Ayrıca farklı alanlarda ısıtılarak borular yardımıyla farklı alana gönderilen malzemenin ısıtma özelliği olmayan borulardan geçerek soğuması iş verimliliğini de düşürecektir. Boru ısıtma yöntemi ile hali hazırda ısıtılmış olan ürünlerin borular aracılığıyla ilerlemesi esnasında mevcut ısı kaybı minimum düzeyde olacaktır.

  Sıvı veya gaz malzemenin boru ısıtma yöntemi kullanılarak gerek çalışma sahası içerisinde gerekse de kilometrelerde uzaklıklara hedeflenen ısı derecesini koruyarak ilerlemesi sağlanabilir. Boru ısıtma yöntemi ile sürekli hareket halinde olmayan malzemenin boru içerisinde donması veya katılaşmasının da önüne geçilebilir. Gelişen teknoloji sayesinde ürünlerinizden maksimum verimi alarak üretim faaliyetlerini gerçekleştirmek oldukça kolay bir hal aldı.

  Form Mühendislik 25 yılı aşkın tecrübesiyle AR-GE alanındaki yatırımlarını her geçen gün artırıyor. Geleceğin teknolojilerini ülkemize sunarak üretim faaliyetlerine destek olacak çalışmalarını sürdürüyor. Genç mühendis kadrosu ile çalışmalarını hız kesmeden sürdürerek hafif ve ağır sanayi ürünlerini geliştirmeye devam ediyor.