Isıtıcı kablo uygulanmış bir boru kesinlikle izole edilmelidir.Boru hattı ısıtmada izolasyon değerleri mühendis tarafından hesaplanarak yapılmalıdır. Boru hattı ısıtma yurt dışında heat trace – heat tracing olarak adlandırılmaktadır. tank-tracing-heating-cable-50021-2828313Türkçe karşılığı ısı koruma olarak çevrilmiştir. Su hatlarında donmayı koruma; su hatlarında boru ısıtma, bu sistem uygulanmayan su hatları donarak tüm sistemin durmasını sağlamaktadır. Bu hatlarında soğuk iklimlerde sadece izolasyon kesinlikle bir çözüm değildir. Isıtıcı kablo nun uygulanması gerekmektedir. Boru hattı ısıtma ve ısıtıcı kablo ile ilgili referanslar için ziyaret ediniz.

 

 

 

 

boru-hattiMühendislik işleriyle üretilen ısıtma sistemleri sayesinden üretimleriniz durmayacaktır. Boru Hattı ısıtma sistemlerinde kullanılan ısıtıcı kablo (heating cable) sayesinde ısı izleme (heat tracing) te tam verimli olarak kullanımınızla sürekli kontrol sağlaya bilme üretim kapasitenizi çıkabilecek tüm olumsuzluklardan korumaktadır.

 

 

Su Buharı Boru Hattı

Ülkemiz farklı iklimleriyle dikkat çeken zengin bir çeşitliliği bünyesinde barındıran özellikleriyle dikkat çekmektedir. Küresel ölçekli olarak iklimlerde gerçekleşen değişim kış aylarının mevsim normallerinden çok daha soğuk olarak hissedilmesine neden oluyor. Bu durum üretim faaliyetleri içerisinde bulunan pek çok firmanın kış aylarında üretim aşamasında sorunlarla karşılaşmalarına neden olabiliyor.

Su buharı boru hattı kış aylarında hat üzerinde ilerledikçe sıcaklık derecesini düşürerek ilerleyebilmektedir. Dış ortamın aşırı soğuk olması su buharı boru hattı içeresinden geçen suyun da sıcaklığını ilerledikçe kaybetmesine neden olacaktır. Bu olumsuz durumun ortadan kaldırılması adına ısıtıcı kablolar ile sarılan boru hattı üzerinde hedeflenen sıcaklık değeri kaynaktan çıkış ile ulaşılan kısım arasında sürekli olarak sabit kalmayı başaracaktır.

Su buharı boru hattının sağlıklı olarak ısıtılabilmesi için öncelikle hat üzerine ısıtıcı kablolar yerleştirilmektedir. Bu işlemin tamamlanmasının ardından dış katman olarak yalıtım malzemesi kullanılarak malzemenin boru hattının tamamına sarılması yöntemiyle bu aşama tamamlanmaktadır. Bu uygulamanın amacı ısıtıcı kablolar aracılığıyla elde edilen sıcaklık değerlerinin dış sıcaklık değerleriyle karşılaşarak düşmesini engellemektir. Bu aşamanın ardından en dış katmanı oluşturacak olan ve kozmetik olarak göze hoş gelecek tasarıma sahip dış izolasyon işlemi gerçekleştirilir. Böylelikle montaj işlemi tamamlanmış olur.

Su buharı boru hattı üzerindeki sıcaklık değerlerini anlık olarak izleyebilecek kontrol ünitesi bulunmaktadır. Bu ünite üzerinden mevcut sıcaklık değerlerini ve sistemin hangi değerler arasında devreye girerek çalışmaya başlayacağını görebilirsiniz. Sitemin hem devreye girişi hem de devreden çıkışı otomatik olarak elektronik kontrol ünitesi tarafından sağlanmaktadır. Kesintisiz olarak sensörler tarafından sıcaklık değerleri anlık olarak ölçüldüğünden sistem ihtiyaç halinde kendiliğinden devreye girmiş olacaktır.

Su buharı boru hattı üzerinde donma meydana gelmeden tüm iş akışının sorunsuz olarak gerçekleşmesi hedeflenmektedir. Sert geçen kış günlerinde hem gündüz hem de gece kesintisiz olarak sıcaklık değerlerini kontrol ederek sistemin aksamadan çalışması sağlanmaktadır.

Form Mühendislik ısıtma alanında faaliyetlerini sürdürmektedir. Dış ortam sıcaklığının iç ortam sıcaklık değerleri üzerindeki etkisini minimum düzeye indirmek adına AR-GE çalışmalarına kesintisiz olarak devam eden Form Mühendislik genç ve dinamik mühendis kadrosuyla dikkatleri üzerine çekmektedir.