boru ısıtma

boru hattı ısıtma

Günümüzde çeşitlenen kimyasal maddelerden dolayı üretim proseslerinde malzemenin kalitesini ve üretim devamlılığını korumak için ısının sürekli kontrol edilmesi gerekmektedir. Eski yöntemlerde kullanılan sıcak su ve buhar hatları kurulum ve işletme maliyetinin yanı sıra kontrolünün zor olması sebebiyle günden güne azalmaktadır. Günümüzde sistemin kontrol kolaylığı ve kurulum maliyetinden ötürü ısıtıcı kablo uygulanmaktadır. Bu ısıtıcı kablolar çeşitli izolasyon ve güç yapılarına sahiptirler. Bu çeşitlilik ile her türlü kimyasal hatta istenilen ısı ve kontrol sistemi kullanılabilir.

Genelde sistemlerde ısıtıcı bant olarak da adlandırılan self regulating kablo kendinden regüleli ısıtıcı kablo kullanılmaktadır. Boru hattı ısıtmada kablonun gücü sistemin ısı kaybı hesaplanarak yapılmaktadır. Isı kaybı hesabı izolasyon değerleri ve ortam sıcaklıkları baz alınarak özel programlar ile yapılmaktadır. Isıtıcı kablo seçiminde gücün yanında borunun içinden geçen kimyasal de çok önemlidir. Herhangi bir sızma ve tamirat durumunda kabloya zarar gelmemesi için kablonun dış izolasyonu borunun içinde bulunan kimyasala göre seçilmelidir. Isıtıcı kablo seçiminde ısıtılacak borunun içinden geçen akışkanın ve boru yıkama hattının sıcaklıkları gözlemlenmelidir. Yüksek buharla yıkanan borularda. Dışı teflon kaplı kendinden regüleli ısıtıcı kablo kullanılmalıdır. Isıtıcı kablo seçiminde profesyonel bir tavsiye alınması kesinlikle gereklidir.

Kullanılacak ısıtıcı kablonun cinsi ve izolasyonu mühendisler tarafından seçilmelidir. Boru Hattı ısıtma soğuk iklimlerde olmazsa olmaz bir uygulamadır. Yapılan boru izolasyonları borunun donmasını engellemez sadece süreyi uzatmaktadır.

Boru hattı ısıtma uygulamaları Türkiye’de birçok firma tarafından yapılmaktadır. Form Mühendislik ısıtıcı kablolar ile hemen tüm ortamlarda ısıtma, ısı kayıplarını karşılama, buzlanmanın, donmanın ve kar birikiminin önlemesi konularında çözüm getiren Türkiye’nin ilk ve en güvenilir kuruluşudur. Form Mühendislik web sitesinden bu konuda bilgi alabilirsiniz. Projelerinizde istediğiniz ayrıntıyı belirttiğinizde projeye uygun olarak daha detaylı çalışılacaktır. Referans firmalar da bunu gösteriyor ki Form Mühendislik bu alanda Türkiye’nin en iyisi konumundadır. Mühendislik çalışmalarını yakından takip eden ve inovasyon odaklı firma, 1990’lı yıllardan beri aktif faaliyet göstermektedir. Hafta içi her gün hafta sonu cumartesi günleri sabah 09:00 ile akşam 18:00’a kadar firma telefonlarınızı cevaplayabilecektir.